Lidská škodolibost..

8. července 2012 v 17:50 |  Takové obecné úvahy
Co je nejlepší pocit na světě? Když se vás někdo snaží zprudit a nakonec je to on, kdo skončí zpruzený :D.

Převčírem jsem se pustila do překladu jednoho filmu.. Slovenký titulky už dělal nějakej slovák, ale tak co, že jo.. Čech si všechno radši pustí s českýma titulkama, než se slovenskýma..

Když budu mluvit za sebe, tak mám se slovenštinou celkem problém. Asi si všichni ti, podle kterých je přece slovenština stejná jako čestina a musíme si rozumět, když jsme ti bratři a byli jsme jedna republika a bla bla bla, budou rvát vlasy, ale pro mě je slovenština cizí jazyk. Rozumim líp anglicky, než slovensky.

V práci jsem se jednu dobu setkávala s jedním slovákem, který sice makat v Čechách chce, ale aby mluvil naší řečí, to ne, a když jsem s ním prvně telefonovala, začala jsem mu odpovídat anglicky. Prostě ve mně ta jejich hatmatilka evokuje cizí jazyk a přišlo mi přirozený v cizím jazyku odpovídat.

Takže zpátky k tématu, jako Čech si nechci kazit film slovenskýma titulkama. Jednou jsem na film se slovenským titlema koukala a místy jsem je musela ignorovat, protože jsem musela míň přemýšlet nad tím, co říkají v angličtině, než nad tím, co je tam napsáno ve slovenštině.. Takže ano, rvěte si vlasy: Ach ta dnešní mládež, má problém se slovenštinou..

Každopádně hned druhý den se mi u informace o mých rozpracovaných titulkách objevil komentář, že ty titulky dělá ve slovenštině on a český mu prý někdo z těch slovenských přepíše.. No, řeknu vám, že přepsat něco ze slovenštiny do češtiny a říkat tomu překládání, to mi fakt hlava nebere. Se slovenštinou sice mam problémy, ale jakej je mezi těmi titulkami rozdíl? 30%?? No každopádně se mě snažil od překladu odradit.

Ale zafungovalo to přesně naopak. Takže jsem si včera dokázala, že když zatnu zuby, tak dam cokoli, Dokonce i přeložím skoro dvouhodinový ukecaný film za jeden den :o). Víte, za to, když vám pak lidi poděkují a ocení rychlost a kvalitu mi to stálo.. A byly k dispozici dřív než titulky slovenské :). No udělalo mi to škodolibou radost :D

Takže všem doporučuji film: Lov lososů v Jemenu s mými titulky :)

H.M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama